Po 26.05.2011
 Oceń wpis
   

Grecja ciąg dalszy. Okazuje się, że dzisiejsze kwotowanie 10Y papierów tego kraju to 53,70/54,87 co oznacza, że ponad 45 % stratę względem nominału oraz równolegle zdyskontowane 45 % restrukturyzacji (bankructwa) greckiego długu. Innymi słowy. Jeśli w najbliższych dniach Grecja postanowi, że odda tylko 50 % swojego długu to mniej więcej taka decyzja jest już w cenach. Dla rynków wstrząsem byłaby redukcja zadłużenia większa niż mniej więcej 55-60 % (czyli o kolejne 20 % względem obecnych cen) i taki scenariusz jeszcze nie jest w cenach.


Jednak problem tkwi znacznie głębiej. Okazuje się, że europejskie (głównie niemieckie i francuskie) banki wciąż księgują ten dług po nominale 100 %, a nie zgodnie z rynkową zasadą mark to market po cenach rynkowych (czyli obecnie byłoby to z 45 % stratą), a według nominały banki francuskie posiadają ok. 60 mld Euro tego długu, niemieckie ok. 50 mld, a ok. 70 mld Euro sam ECB (który zgodnie z zasadami nie powinien posiadać papierów gorszych niż te z ratingiem AAA, natomiast papiery greckie mają rating śmieciowy). Jeśli więc Grecy zdecydują się na bankructwo i powrót do Drahmy to nagle okaże się, że europejskie banki straciły na greckich papierach i mają 50 % dziurę w swoich bilansach i nagle zaczną potrzebować kapitału aby nie zbankrutować. To ogromne zagrożenie dla europejskiego systemu bankowego, zwłaszcza, że należy pamiętać, iż w sytuacji bankructwa Grecji nagle podobne decyzje mogą zapaść w Irlandii i Portugalii. Prawdopodobnie zacznie się globalne ssanie kapitału i znów powinien umocnić się USD, a giełdy zaczną mocno spadać ponieważ instytucje finansowe będą zamykały swoje pozycje aby wrócić do gotówki. Decyzja o redukcji długu Grecji o 50 % powinna odbić się także na rentowności hiszpańskich papierów, gdzie trudno będzie obronić opór 5,55-5,60 % na rentowności, a jeśli tak się stanie to Hiszpanii zostanie jeszcze około 1 roku czasu do momentu gdy i ona stanie się niewypłacalna.


Blogowy wskaźnik nastrojów dla EURUSD w dniu dzisiejszym daje 100 % prawdopodobieństwa wzrostów.


Dodałem możliwość oddawania głosów w codziennej ankiecie dotyczącej prognoz ruchów na parze EURUSD. Bardzo prosze Użytkowników i Czytelników bloga o oddawanie głosów zgodnie z własnym osądem.


 

Komentarze (0)
Po 25.05.2011 Po 27.05.2011

Komentarze

O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.