Rosnie nadwyżka na Węgrzech
 Oceń wpis
   

Nie da się zatopić kraju, który ma dodatnie saldo na rachunku bieżącym. Proszę zauważyć, że od czasu przejęcia rządów przez Orbana na Węgrzech głęboki deficyt na rachunku zmienił się w nadwyżkę, która dodatkowo stale rosnie. Dziś okazało się, że nadwyżka za IV kw. wyniosła 637 mln Euro, przy prognozie 485 mln Euro i rewizji za poprzedni kwartał z 1064 mln Euro na 1206 mln Euro. Kierunek na reindustrializację kraju jest więc całkowicie słuszny.


Chcesz więcej informacji z rynku? Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.
 

Komentarze (0)
Polska vs Węgry - wyniki gospodarcze są jednoznaczne
 Oceń wpis
   

Dziś poznaliśmy dane makroekonomiczne z Węgier z rynku pracy, które okazały się wprost zaskakująco fenomenalne. Okazuje się, że pomimo środka zimy (dane za styczeń) stopa bezrobocia nie tylko sezonowo nie rośnie, ale nawet dynamicznie spada ! To niesamowite zwłaszcza w porównaniu z typowym sezonowym wzrostem stopy bezrobocia w Polsce widocznym na wykresie. Węgry coraz wyraźniej wyrastają na gospodarczego lidera regionu, a majowa (2013) prognoza banku BNP Paribas który sugerował klientom, że to właśnie Węgry a nie Polska jest najlepszym miejscem w regionie pod inwestycje coraz wyraźniej się krystalizuje. Reformy Orbana działają i wydają owoce.

 

Chcesz więcej informacji z rynku? Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.
 

Komentarze (0)
Dane o PKB w Europie zaskakują
 Oceń wpis
   

Dziś poznaliśmy serię danych o dynamice wzrostu PKB w państwach europejskich. Na uwagę zasługują trzy państwa; Polska, Węgry i Portugalia. Największe zaskoczenie to wynik gospodarki Portugalii, która rośnie o 1,6 %, a prognoza zakładała 1,1 %. Najlepszy wynik od lat ma gospodarka Węgier, która rośnie o 2,7 % czyli najwyżej od IV kwartału 2006 roku, a zawód sprawiła gospodarka naszego kraju, która rośnie o 2,7 % zamiast o prognozowane 2,9 %. Ogólnie jest się z czego cieszyć co szczególnie dobrze zaczynają czuć akcje. Hossa na GPW lubi okres postępującego ożywienia gospodarczego.


Chcesz więcej informacji z rynku? Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.
 

Komentarze (0)
Węgry wyrastają na lidera regionu
 Oceń wpis
   

W maju bank BNP Paribas wydał raport, w którym stwierdził, że perspektywy dla gospodarki Węgier są lepsze niż perspektywy dla gospodarki Polski. Proszę rzucić uwagę na zachowanie stopy bezrobocia w ostatnich miesiącach, a zwłaszcza w grudniu. Chociaż w ostatnich latach widać wyraźny wpływ sezonowości i osłabienia rynku pracy w zimę w obu krajach, to jednak grudzień 2013 roku pokazuje już jak bardzo rozjeżdżają się faktycznie wyniki obu gospodarek. Stopa bezrobocia w Polsce rośnie do poziomu 13,4 %, prog. 13,5 %, poprz. 13,2 %, a w tym samym czasie na Węgrzech stopa bezrobocia zaskakująco spada do poziomu 9,1 %, a prognoza zakładała wzrost do poziomu 9,4 %, poprz. 9,3 %.

Wniosek jest oczywisty – zmiany zaproponowane i wdrożone przez rząd premiera Orbana przynoszą coraz lepsze efekty, a gospodarka Węgier staje się krezusem w całym regionie. Wnioski z raportu banku BNP Paribas zaczynają się materializować. Jeśli otoczenie gospodarki Węgier czyli koniunktura w Strefie Euro faktycznie się poprawi, to Węgry awansują do grona tygrysów gospodarczych. Dla znacznej części uczestników rynku finansowego zmiany gospodarcze zaproponowane przez rząd premiera Orbana (neomerkantylizm gospodarczy) są traktowane jako poligon doświadczalny. Efekty są wyraźnie zachęcające i pozytywne dlatego model Orbana zacznie być przedstawiany jako wzór dla wielu innych państw, które doświadczają problemów gospodarczych.
 

Komentarze (2)
75 % podatku PIT we Francji vs 9 % podatki PIT na Węgrzech
 Oceń wpis
   

Jaki model polityki fiskalnej w części podatków PIT Państwo wybierają? Właśnie we Francji uchwalono nowy 75 % podatek PIT, a w tym samym czasie na Węgrzech rozważają obniżenie PITu z 16 % do 9 %. Rządy prezydenta Hollande`a stają się prawdziwą zmorą dla Francji prowadząc gospodarkę tego kraju na skaj zapaści; aktywność przemysłowa mierzona wskaźnikiem PMI jest już najgorsza w Europie (jest już gorzej nawet niż w Grecji !!!), rozszerza się dysproporcja w rozwoju między Francją a Niemcami, a teraz na dodatek francuską gospodarkę dobije także nowy 75 % podatek PIT. Nie ma się co dziwić, że kapitał francuski ucieka z tego kraju. Coraz częściej model węgierski jest stawiany za wzór do naśladowania, który z kolei wychodzi naprzeciw tezie wylansowanej przez OECD, że w XXI wieku należy odejść od podatków dochodowych PIT (likwidacja podatków PIT) na rzecz podatków od konsumpcji (oparcie na podatku VAT).


Zapraszam wszystkich ponownie do odwiedzin strony MacroNext, gdzie codziennie publikowane są moje komentarze intraday z rynku Forex.

 

Komentarze (4)
1 | 2 | 3 |
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.