22 miesiąc pod rząd spada popyt na kredyt
 Oceń wpis
   

Dziś pojawiły się kolejne bardzo złe informacje ze strefy Euro. ECB publikuje informacje, że już 22 miesiąc pod rząd spada popyt na kredyty dla przedsiębiorstw oraz pod nieruchomości w strefie Euro (w lutym o 2,2 %). I od razu pojawia się pytanie; jak ożywienie gospodarcze ma się w strefie Euro rozwijać skoro popyt na kredyt stale się zmniejsza? To poważny argument za wprowadzeniem kolejnych niestandardowych narzędzi w polityce ECB co wywołuje presję na EURUSD na spadek ponieważ inwestorzy już pozycjonują się pod taki ruch możliwy do wprowadzenia za tydzień podczas przyszłotygodniową decyzję ECB w sprawie stóp.


Chcesz więcej informacji z rynku? Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.
 

Komentarze (2)
Wrzesień 2015 roku - wycena pierwszej podwyżki stóp w USA
 Oceń wpis
   

Wczorajsze informacje z FED mają bardzo duże znaczenie dla rynku ponieważ pojawiła się tam informacja o możliwej pierwszej podwyżce stóp procentowych, którą momentalnie została wyceniona przez rynek przeszłej stopy. FED zapowiedział likwidację progu 6,5 % na stopie bezrobocia, zmodyfikował forward guidance, zapowiedział, że każde posunięcie FED będzie stopniowe i przewidywalne, że koniec QE nastąpi prawdopodobnie na jesieni 2014 roku, a potem stopy pozostaną niskie przez „dłuższy czas”, a to określenie zostało zdefiniowane jako okres około 6 miesięcy. Rynek dostał informacje, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA może nastąpić na wiosnę 2015 roku, ale rynek zaczął ją wyceniać dopiero na wrzesień 2015 roku oraz że na koniec 2015 roku stopy mają wynieść już 1,25 %, a na koniec 2016 roku 2,50 %. Właśnie te informacje o podwyżkach stóp zadecydowały o ruchu na EURUSD choć w normalnych warunkach USD powinien umocnić się znacznie bardziej niż to się stało faktycznie.

Chcesz więcej informacji z rynku? Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.
 

Komentarze (0)
"Minutki" potwierdzają trend
 Oceń wpis
   

To co warto odnotować i co skupiało wczoraj uwagę inwestorów to informacje płynące z „minutek” FED. Cześć uczestników rynku zakładała, że pojawią się w tym dokumencie informacje pokazujące, że FED już nie będzie w takim tempie ograniczał programu skupu aktywów. Okazało się jednak, że FED zamierza stale i sukcesywnie zmniejszać skup o 10 mld USD na każdym spotkaniu, a jedynie wyraźne spowolnienie gospodarcze mogłoby ten proces powstrzymać. Wydaje się więc, że wszelkie nadzieje zwolenników zatrzymania ograniczania skupu spaliły na panewce.

 

Chcesz więcej informacji z rynku? Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.
 

Komentarze (0)
Przyczyna wyprzedaży walut EMEA?
 Oceń wpis
   

Gdy spojrzymy na wykresy poniżej to łatwo dojść do wniosku dlaczego właśnie teraz dochodzi do tak dużej wyprzedaży walut EMEA. Dla przykładu Turcja w marcu ma do zrolowania największą w 2014 roku porcje długu (aż 7,3 mld USD plus 1,5 mld USD odsetek do wypłacenia), podobnie Rosja w marcu jest największa w 2014 roku porcja długu (3,9 mld USD plus 0,6 mld USD odsetek), a Węgrom szykuje się to samo właśnie teraz w lutym (to 1,7 mld USD do rolowania i 0,6 mld USD odsetek). Jak widać w I kwartale 2014 roku kumuluje się najwięcej długu więc można sobie łatwo dojść do wniosku, że celem obecnej wyprzedaży walut EMEA jest doprowadzenie do jak największej przeceny długu, aby go zrolować po najlepszych kursach dla wierzycieli. W następnych dniach będziemy weryfikować słuszność tej tezy.

Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie, od dziś, będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.

 

Komentarze (1)
Rekiny szukają kolejnego słabego ogniwa
 Oceń wpis
   

Wczoraj FED ogłosił kolejne cięcie skupu aktywów w ramach „taper” na co już wcześniej zareagowały waluty EMEA. Trwa wyciskanie całego regionu prawdopodobnie po to, aby kraje te zrolowały długi w I kwartale po jak najgorszych dla siebie cenach. Jednak grupa walut EMEA też się zmienia. Silna podwyżka stóp procentowych w Turcji sprzed dwóch dni (do 12,0 %) powoduje ważne przemeblowanie w grupie walut EMEA, a celem tych roszad jest znalezienie kolejnego najgorszego ogniwa grupy. Tak to jest, skoro TRY zaczyna nagle „płacić” bardzo dobrze to lepiej znaleźć inny cel inwestycyjny, który jest słaby fundamentalnie siłą gospodarki, ale „płaci” relatywnie najmniej. Pomocne ku temu są wykresy crossów z TRY. Okazuje się, że najsilniej rośnie TRY względem ZAR oraz, w mniejszym stopniu, względem HUF co prawdopodobnie zapowiada, że kolejnym celem i najsłabszym ogniwem w grupie będzie ZAR, a w Europie w znacznie mniejszym stopniu HUF.

Komentarze (1)
1 | 2 | 3 | 4 |
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.