Polska vs Węgry - wyniki gospodarcze są jednoznaczne
 Oceń wpis
   

Dziś poznaliśmy dane makroekonomiczne z Węgier z rynku pracy, które okazały się wprost zaskakująco fenomenalne. Okazuje się, że pomimo środka zimy (dane za styczeń) stopa bezrobocia nie tylko sezonowo nie rośnie, ale nawet dynamicznie spada ! To niesamowite zwłaszcza w porównaniu z typowym sezonowym wzrostem stopy bezrobocia w Polsce widocznym na wykresie. Węgry coraz wyraźniej wyrastają na gospodarczego lidera regionu, a majowa (2013) prognoza banku BNP Paribas który sugerował klientom, że to właśnie Węgry a nie Polska jest najlepszym miejscem w regionie pod inwestycje coraz wyraźniej się krystalizuje. Reformy Orbana działają i wydają owoce.

 

Chcesz więcej informacji z rynku? Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.
 

Komentarze (0)
Węgry wyrastają na lidera regionu
 Oceń wpis
   

W maju bank BNP Paribas wydał raport, w którym stwierdził, że perspektywy dla gospodarki Węgier są lepsze niż perspektywy dla gospodarki Polski. Proszę rzucić uwagę na zachowanie stopy bezrobocia w ostatnich miesiącach, a zwłaszcza w grudniu. Chociaż w ostatnich latach widać wyraźny wpływ sezonowości i osłabienia rynku pracy w zimę w obu krajach, to jednak grudzień 2013 roku pokazuje już jak bardzo rozjeżdżają się faktycznie wyniki obu gospodarek. Stopa bezrobocia w Polsce rośnie do poziomu 13,4 %, prog. 13,5 %, poprz. 13,2 %, a w tym samym czasie na Węgrzech stopa bezrobocia zaskakująco spada do poziomu 9,1 %, a prognoza zakładała wzrost do poziomu 9,4 %, poprz. 9,3 %.

Wniosek jest oczywisty – zmiany zaproponowane i wdrożone przez rząd premiera Orbana przynoszą coraz lepsze efekty, a gospodarka Węgier staje się krezusem w całym regionie. Wnioski z raportu banku BNP Paribas zaczynają się materializować. Jeśli otoczenie gospodarki Węgier czyli koniunktura w Strefie Euro faktycznie się poprawi, to Węgry awansują do grona tygrysów gospodarczych. Dla znacznej części uczestników rynku finansowego zmiany gospodarcze zaproponowane przez rząd premiera Orbana (neomerkantylizm gospodarczy) są traktowane jako poligon doświadczalny. Efekty są wyraźnie zachęcające i pozytywne dlatego model Orbana zacznie być przedstawiany jako wzór dla wielu innych państw, które doświadczają problemów gospodarczych.
 

Komentarze (2)
Wyprzedaż liry
 Oceń wpis
   

Wykres tureckiej liry robi wrażenie, dziś ok godz. 9.00 wybiliśmy się i rynek zaczął tworzyć nowe maksima wszech czasów. Wykres długoterminowy pary USDTRY jest niezwykle ciekawy ponieważ pokazuje stały trend osłabienia własnej waluty czyli drenażu własnych obywateli. Różne państwa mają różne plany rozwoju – jedne prowadzą politykę kosztem własnych obywateli, inne kosztem obywateli innych krajów.

Komentarze (0)
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.