Jaka pierwsza sesja w roku, taki cały rok
 Oceń wpis
   

Jaka pierwsza sesja roku taki cały rok? Czy to powiedzenie rynkowe znów znajdzie swoje uzasadnienie w faktach w 2014 roku? Jestem niezwykle zainteresowany odpowiedzią na to pytanie. Jeśli faktycznie tak jest to zapowiada się, że rok 2014 przyniesie wyraźne wzrosty indeksów giełdowych w Polsce ale… przyniesie także spadki indeksów giełdowych w Niemczech czy w USA. Wczorajsze zachowanie polskich indeksów miało jednak miejsce na małym obrocie i na osłabiającym się Złotym, więc w bardzo krótkim czasie powinniśmy mieć do czynienia z powrotem do zbieżności sygnałowej na rynku krajowych aktywów i właśnie kierunek w jakim podąży zbieżność odpowie nam na pytanie, która strona wygra kierunek trendu na akcjach.


Zapraszam wszystkich ponownie do odwiedzin strony MacroNext, gdzie codziennie publikowane są moje komentarze intraday z rynku Forex.

Komentarze (3)
EURUSD, S&P 500 i T-Note
 Oceń wpis
   

Czytając raport i analizy na temat amerykańskich obligacji można szybko dojść do wniosków, że rynek widzi przestrzeń 3,00-3,50 % jako newralgiczne miejsce na wykresie rentowności 10-letniego papieru. Wczorajsza decyzja FED w sprawie QE była zaskoczeniem, ponieważ konsensus rynkowy jej nie przewidywał. Teraz już wiemy, ze od 1 stycznia zaczyna się ścinanie programu skupu, na początku o 10 mld USD miesięcznie. W tym momencie należy podzielić ekran monitora na trzy części; pierwszy monitoruje amerykańskie akcje, drugi zawiera zachowanie EURUSD, a trzeci właśnie na obligację 10-letnią.

Patrząc na wykres T-Note widać sporą zmienność po wczorajszej decyzji FED, ale ostatecznie rynek znajduje się mniej więcej na poziomach sprzed publikacji. Jak pamiętamy po wrześniowej decyzji rentowności spadły o 50 pb, teraz należy założyć, że wkrótce zaatakujemy poziom 3,00 %, a po trwałym przekroczeniu poziomu 3,50 % rynek spodziewa się wystąpienia kolejnej cyklicznej recesji w amerykańskiej gospodarce.
 

Komentarze (0)
Zmiana sentymentu na GPW
 Oceń wpis
   

Już dawno nie było tak dość skrajnych emocji na GPW. Gdy jeszcze dwa tygodnie temu optymizm był bardzo powszechny i zapowiadało się na łatwy miesiąc do zarabiania, to teraz po 10-ciu dniach grudnia widać ogromne rozczarowanie. Obecnie dominujący nastrój to rozgoryczenie i rozczarowanie. Warto uważać bo właśnie teraz, w takich momentach, bardzo często rynek znów zawraca. Wkrótce pojawi się nowy odczyt wskaźnika sentymentu inwestorów publikowany przez SII więc opisywana tu zmiana sentymentu powinna być dość dobrze widoczna.

Komentarze (4)
Wsparcie dla hossy na akcjach
 Oceń wpis
   

W jednym z komentarzy zauważyli Państwo, że kolejnym niezmiernie ważnym i wspierającym hossę na akcjach sygnałem jest ten, który płynie ze swapów eurodolarowych. Okazuje się, że od kilku dni swapy te, zwłaszcza na bliższym krańcu krzywej, niezmiernie silnie rosną.

Ze względu na to, że obecna hossa jest wzrostem napędzanym płynnością więc wzrost wskaźników badającym płynność zdecydowanie zmniejsza ryzyko większej korekty spadkowej na indeksach giełdowych. Piątkowe dane z rynku pracy z USA były wyraźnie lepsze od prognoz, a rynek giełdowych zdyskontował to wzrostami. Trwa więc rajd św. Mikołaja, który może być jeszcze bardziej zdynamizowany jeśli tylko w przyszłym tygodniu rynek otrzyma korzystne informacje z FED (to znaczy FED nie rozpocznie ograniczania skupu – a to najbardziej prawdopodobny scenariusz). Wygląda więc na to, że hossa będzie kontynuowana, a szansa na wzrost co najmniej do końca roku jest niezmiernie prawdopodobny, prawie pewny.
 

Komentarze (2)
Pierwsza nacjonalizacja od 1946 r. czyli metody bolszewickie
 Oceń wpis
   

Dziś ma być dokonana oficjalnie pierwsza w Polsce nacjonalizacja od 1946 roku, a jaki jest główny przekaz medialny w naszym kraju – nieco silniejszy niż zwykle wiaterek o pseudonimie Ksawery !!! To jest niesamowite z jaką łatwością ludzie dają się ograbić z prywatnych aktywów i co najciekawsze robi to władza, która wygrała wybory mieniąc się partią wolnorynkową i liberalną ! Władza zyskuje informacje – ograbienie ludzie ze 110 mld PLN nie wywołuje większego sprzeciwu więc później, gdy będzie potrzeba pewnie ludzie nie sprzeciwią się, gdy zagrabimy im np. 50 % ich depozytów bankowych (via przykład Cypru), albo gdy znów wywłaszczymy ich z nieruchomości. Tak się nie buduje uczciwego państwa, do którego obywatel ma zaufanie. To bolszewickie metody.

Komentarze (23)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.