22 miesiąc pod rząd spada popyt na kredyt
 Oceń wpis
   

Dziś pojawiły się kolejne bardzo złe informacje ze strefy Euro. ECB publikuje informacje, że już 22 miesiąc pod rząd spada popyt na kredyty dla przedsiębiorstw oraz pod nieruchomości w strefie Euro (w lutym o 2,2 %). I od razu pojawia się pytanie; jak ożywienie gospodarcze ma się w strefie Euro rozwijać skoro popyt na kredyt stale się zmniejsza? To poważny argument za wprowadzeniem kolejnych niestandardowych narzędzi w polityce ECB co wywołuje presję na EURUSD na spadek ponieważ inwestorzy już pozycjonują się pod taki ruch możliwy do wprowadzenia za tydzień podczas przyszłotygodniową decyzję ECB w sprawie stóp.


Chcesz więcej informacji z rynku? Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.
 

Komentarze (2)
"Minutki" potwierdzają trend
 Oceń wpis
   

To co warto odnotować i co skupiało wczoraj uwagę inwestorów to informacje płynące z „minutek” FED. Cześć uczestników rynku zakładała, że pojawią się w tym dokumencie informacje pokazujące, że FED już nie będzie w takim tempie ograniczał programu skupu aktywów. Okazało się jednak, że FED zamierza stale i sukcesywnie zmniejszać skup o 10 mld USD na każdym spotkaniu, a jedynie wyraźne spowolnienie gospodarcze mogłoby ten proces powstrzymać. Wydaje się więc, że wszelkie nadzieje zwolenników zatrzymania ograniczania skupu spaliły na panewce.

 

Chcesz więcej informacji z rynku? Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.
 

Komentarze (0)
Dlaczego jutro FED nie ogłosi ograniczenia skupu aktywów
 Oceń wpis
   

Zbliżająca się decyzja FED w sprawie QE i wielkości comiesięcznego skupu aktywów ma znaczenie dla wszystkich rynków świata – szczególnie dla rynku USD, amerykańskiego rynku akcji oraz amerykańskiego rynku obligacji. Pamiętajmy, że już w wakacje dyskontowaliśmy fakt ograniczenia skupu o 10 mld USD więc wartość ta jest już w cenach. We wrześniu FED nie ograniczył skupu co poskutkowało 50 punktowym spadkiem rynkowych stóp procentowych. Pytanie czy to dużo, czy też mało. Proszę zauważyć, że od ponad miesiąca stopy znów rosną ponownie przygotowując się pod „taper”. Pamiętajmy jednak, że mówi sie, iż kluczowe na stopach są poziomy około 3,50 %, których przełamanie będzie skutkowało początkiem nowej cyklicznej recesji w gospodarce tego kraju.

Jednak wczoraj furorę zrobił artykuł z serwisu CNBC o tym, że Goldman Sachs twierdzi, że FED pozostawi program skupu QE na niezmienionym poziomie 85 mld USD miesięcznie. Jeśli tak się stanie to obligacje znów powinny zyskać na wartości, akcje wzrosnąć, a USD się osłabić. Natomiast najdalej idzie bank WestPac, który twierdzi, że „Taper” nie będzie przez cały 2014 roku. Oj będzie interesująco, a jutrzejszy dzień może ustawić cały wynik miesiąca.

 

Komentarze (5)
Odliczamy dni do FEDu
 Oceń wpis
   

Zaczyna się odliczanie do środowej decyzji FED w sprawie stóp procentowych oraz przede wszystkim możliwej decyzji FED w sprawie QE. Rynek boi się ograniczenia QE, ale proszę zauważyć, że w wakacje dyskontowano ograniczenie QE przez dwa miesiące, a teraz jedynie kilka dni. Znaczna część inwestorów liczy, że już teraz w grudniu „Taper” zostanie ogłoszony, moim zdaniem Amerykanie robią wszystko, aby osłabić USD więc nie ogłoszą „Taper” w grudniu tylko pewnie przeczekają z decyzją na decyzję ECB w sprawie LTRO3 i na zmianę na stanowisku prezesa FED. „Taper” zapadnie pewnie dopiero na wiosnę, i zostanie stworzony swoisty „forward guidance” dla ograniczania QE.

Komentarze (1)
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.