Ropa naftowa spada w kierunku 20 usd
 Oceń wpis
   

Właśnie złamaliśmy poziom 45 usd na cenie ropy naftowej co pokazuje, że trend w nowym roku jest kontynuowany i prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu spadniemy do mitycznych 40 usd. Pojawia się wiele teorii na temat spadku cen ropy, a głównie opierają się one na założeniu, że „trzeba dokopać Ruskim”. Mnie jednak intryguje inna teoria, która odpowiada na pytanie dlaczego Arabia Saudyjska jest gotowa nawet na spadek cen ropy do poziomu 20 usd – odpowiedź na to pytanie leży po stronie gazu łupkowego i ropy łupkowej, której w USA poziomem rentowności wydobycia są okolice 60 usd licząc dla całego kraju (rozrzut w zależności do złoża to od 40 do 80 usd). Jeśli więc cena tradycyjnej ropy będzie taka niska to nie bedzie sie opłacało wydobywać tradycyjnej ropy – tak mogą myśleć Arabowie. Problem dla nich jest tylko taki, że spadek cen węglowodorów spowoduje intensyfikacje prac nad innowacjami w programie wydobycia, które znacznie zmniejszą koszty wydobycia i strategia Arabów może znów spalić na panewce.

Chcesz więcej informacji z rynku? Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.

 

Komentarze (4)
USA już światowym liderem w wydobyciu ropy
 Oceń wpis
   

Wydarzeniem wczorajszego wieczoru była decyzja FED w sprawie stóp procentowych oraz wszelkie inne informacje jakie wypływają z banku. Okazało się, że rynek niczym nie został zaskoczony, a informacje jakie dostaliśmy zdecydowanie sprzyjają osłabieniu USD. Tymczasem rynek zareagował odwrotnie i EURUSD spada. To niesamowite zaskoczenie. Dziś rano wszyscy szukają odpowiedzi na pytanie co się stało. Moim zdaniem najbardziej przekonującą jest teoria, chociaż osobiście uważam, że to jednak zbyt słabe wytłumaczenie, że za umocnieniem USD stoją informacje o tym, że USA właśnie pokonały Arabię Saudyjską w wydobyciu ropy naftowej i stała się światowym liderem w dziennym wydobyciu. Większe wydobycie w USA, to mniej USD na świecie. Trochę to naciągane, wiem, ale warte odnotowania ponieważ ma prawdziwy długoterminowy wpływ na wycenę USD.

Zapraszam wszystkich do odwiedzin strony MacroNext, gdzie codziennie publikowane są komentarze intraday z rynku Forex.
 

Komentarze (1)
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.