Czy zachowanie PLN zapowiada nową falę hossy na GPW ?
 Oceń wpis
   

Trzeci dzień popytu na polskie aktywa robi wrażenie co szczególnie dobrze widać po zachowaniu Złotego i obligacji. Już dawno żadna para walutowa nie zachowała się w tak klasyczny i książkowy sposób jak USDPLN, który odbił od linii szyi formacji RGR. Teraz czas na rynek akcji ponieważ jeśli wskazania z rynku walutowego są właściwe i miarodajne to czeka nas fala hossy na indeksach giełdowych na GPW. Jestem ciekawy czy ta korzystna zbieżność znów potwierdzi swoją wartość prognostyczną.

 

Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.

Komentarze (0)
Czy Japonia zakończy globalną korektę spadkową na indeksach?
 Oceń wpis
   

Dziś na uwagę zasługuje to co się dzieje w Japonii ponieważ może mieć to decydujący wpływ na notowania wszystkich klas aktywów na przestrzeni kolejnych dwóch miesięcy. Jeśli trwa długoterminowy trend wzrostowy – hossa na giełdach – to prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza jest ogromnie duże. Chodzi o to, że Japończykom zależy, aby na dzień 31 marca doszło do maksymalnego osłabienia JPY tak, aby wyniki japońskich eksporterów były jak najlepsze, ponieważ to 31 marca kończy się w Japonii rok fiskalny. Jeśli teza ta jest i będzie prawdziwa rzutując na zachowanie poszczególnych klas aktywów to można założyć następujące przełożenie na rynki, osłabienie JPY -> wzrost indeksów giełdowych (powrót do hossy) -> umocnienie walut EMEA -> fala kupna aktywów ryzykownych (obligacji krajów z dużą realną stopą procentową) -> sprzedaż aktywów związanych z bezpieczeństwem. Skoro teraz mamy do czynienia z mocną korektą – wyprzedażą ryzyka i spadkami indeksów giełdowych – to wygląda na to, że wkrótce korekty się zakończy.

 

Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.

 

Komentarze (0)
Kupują polskie aktywa
 Oceń wpis
   

Część operacji OFEnd, która została przeprowadzona wczoraj sprawiła, że obligacje o wartości ponad 150 mld PLN zostały umorzone staje się symboliczną datą prawdopodobnie oddzielającą okres dyskontowania tej decyzji związane z wyprzedażą krajowych aktywów od okresu znacznie korzystniejszego dla polskich aktywów. Prawdopodobnie to właśnie jest główna przyczyna wczorajszego zdecydowanie lepszego zachowania się Polski względem świata. Gdy na świecie dominowały spadki i wyprzedaż aktywów to w Polska była kupowana; tak waluta, jak polskie obligacje jak i polskie akcje. Wniosek; nawet jeśli korekta na świecie będzie kontynuowana to Polska powinna być kupowana bądź co najmniej akumulowana ze względu na to, że korekta na świecie została już wcześniej u nas zdyskontowana.

Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie, od dziś, będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.

Komentarze (0)
Przyczyna wyprzedaży walut EMEA?
 Oceń wpis
   

Gdy spojrzymy na wykresy poniżej to łatwo dojść do wniosku dlaczego właśnie teraz dochodzi do tak dużej wyprzedaży walut EMEA. Dla przykładu Turcja w marcu ma do zrolowania największą w 2014 roku porcje długu (aż 7,3 mld USD plus 1,5 mld USD odsetek do wypłacenia), podobnie Rosja w marcu jest największa w 2014 roku porcja długu (3,9 mld USD plus 0,6 mld USD odsetek), a Węgrom szykuje się to samo właśnie teraz w lutym (to 1,7 mld USD do rolowania i 0,6 mld USD odsetek). Jak widać w I kwartale 2014 roku kumuluje się najwięcej długu więc można sobie łatwo dojść do wniosku, że celem obecnej wyprzedaży walut EMEA jest doprowadzenie do jak największej przeceny długu, aby go zrolować po najlepszych kursach dla wierzycieli. W następnych dniach będziemy weryfikować słuszność tej tezy.

Oto link do wersji beta nowego portalu www.acemarketu.com gdzie, od dziś, będą publikowane moje komentarze intraday dla rynków finansowych. Zapraszam do lektury.

 

Komentarze (1)
Rekiny szukają kolejnego słabego ogniwa
 Oceń wpis
   

Wczoraj FED ogłosił kolejne cięcie skupu aktywów w ramach „taper” na co już wcześniej zareagowały waluty EMEA. Trwa wyciskanie całego regionu prawdopodobnie po to, aby kraje te zrolowały długi w I kwartale po jak najgorszych dla siebie cenach. Jednak grupa walut EMEA też się zmienia. Silna podwyżka stóp procentowych w Turcji sprzed dwóch dni (do 12,0 %) powoduje ważne przemeblowanie w grupie walut EMEA, a celem tych roszad jest znalezienie kolejnego najgorszego ogniwa grupy. Tak to jest, skoro TRY zaczyna nagle „płacić” bardzo dobrze to lepiej znaleźć inny cel inwestycyjny, który jest słaby fundamentalnie siłą gospodarki, ale „płaci” relatywnie najmniej. Pomocne ku temu są wykresy crossów z TRY. Okazuje się, że najsilniej rośnie TRY względem ZAR oraz, w mniejszym stopniu, względem HUF co prawdopodobnie zapowiada, że kolejnym celem i najsłabszym ogniwem w grupie będzie ZAR, a w Europie w znacznie mniejszym stopniu HUF.

Komentarze (1)
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.