425 pb podwyżki stóp w Turcji
 Oceń wpis
   

Ale zaskoczenie – wczoraj wieczorem Bank Centralny Turcji podniósł stopę referencyjną aż o 425 pb do poziomu 12,00 %. To niezwykłe ponieważ tak duży skok stóp potwierdza skalę problemów z jakimi teraz zmaga się Turcja jak i wszystkie inne kraje EMEA. Ten problem to ucieczka kapitału z powodu ograniczenia dostarczania płynności przez FED w ramach skupu aktywów zwanego QE. Wcześniej bank JP Morgan sygnalizował, że dopiero cięcie powyżej poziomu 300 pb będzie miało znaczenie dla rynku dlatego też decyzja Banku Turcji jest tak duże. Reakcja USDTRY na decyzję to silne umocnienie TRY, a ogólne umocnienie TRY w perspektywie ostatnich dwóch dni to ponad 20 figur czyli 10 %. Ale to już przeszłość. Dziś zobaczymy jaka będzie reakcja walut EMEA na decyzję FED. Jeśli dalsze cięcie QE jednak spowoduje ponowne osłabienie TRY to tak duża podwyżka stóp będzie nieskuteczna, a wtedy może rozpocząć się kolejna długoterminowa fala spekulacji przeciw TRY.

Komentarze (0)
Najlepsza korelacja w Europie
 Oceń wpis
   

Od kilku dni pisuje jak wyśmienitą jest para EURCHF do obrazowania globalnej fluktuacji apetytu na ryzyko i awersji do ryzyka. Wystarczy nałożyć na siebie dwa wykresy; EURCHF i niemieckiego indeksu DAX, aby gołym okiem wyciągnąć wnioski. Prawdopodobnie para EURCHF stała się takim barometrem z prostego powodu – z początkiem roku inwestorzy postanowili wycofać się z CHF i zacząć na nowo kupować ryzyko w Europie skuszeni wizją ożywienia gospodarczego. Czy korelacja się utrzyma? Zobaczymy wkrótce. Czy będzie to zapowiedź dobrego roku na europejskich akcjach? Też zobaczymy.

Komentarze (0)
Waluty krajów EMEA wykonują zwrot
 Oceń wpis
   

Po 11 sesjach pod rząd osłabienia tureckiej liry (i innych walut EMEA) wczoraj doszło do gwałtownego zwrotu, a korekta przyniosła ruch aż o 13 figur. Waluty EMEA osłabiają się właśnie z powodu prawdopodobnej decyzji o kolejnym cięciu programu QE przez FED jaka może zapaść jutro. Niebagatelne są także lokalne problemy krajów, które potrzebują sfinansować swoje potrzeby pożyczkowe na cały 2014 rok. Na dziś bank centralny Turcji przewiduje nadzwyczajne posiedzenie, gdzie ma być podjęta jakaś decyzja (godz. 24.00). Na rynku pojawiają się pogłoski, że potrzeba aż 300 pb podwyżki stóp procentowych aby odwrócić niekorzystną tendencję na rynku walutowym. Prawdopodobnie przed nami kolejne dni o bardzo dużej zmienności co jest zdecydowanie korzystne dla inwestorów na rynku walutowym gdzie handlowane są aktywa państw EMEA.

Komentarze (0)
Kilkuprocentowy podatek od aktywów netto
 Oceń wpis
   

Dziś niezwykłą furorę robi artykuł w WSJ, gdzie główną tezą jest przesłanie iż Bundesbank wraca do pomysłu opodatkowania wszystkich obywateli w przypadku jeśli kraj jest zagrożony bankructwem. Mówi się o kilkuprocentowym podatku od wartości aktywów netto od każdego obywatela. To powrót do tematu podatku od aktywów zastosowany rok temu na Cyprze tyle tylko, że nie tylko od depozytów ale od całego majątku obywatela. Słowem kluczowym jest tu termin aktywów netto czyli aktywów całkowitych minus zobowiązania. Majątek netto może być ujemny więc można tylko się domyśleć jak mocno wzrośnie sprzedawcza aktywność bankowych doradców, którzy wymyślą sposób na ominięcie tego podatku poprzez zaciągnięcie gigantycznego długu. W takim wypadku z długiem zostaną już nie tylko ci którzy nie radzą sobie z jego spłatą (wpadli w spiralę długów jako formy XXI wiecznego niewolnictwa), ale także ci, którzy wcześniej długów nie mieli i także staną się niewolnikami długu przywiązanymi do banku do czasu jego spłaty. Są same minusy tego rozwiązania, a plusem będzie tylko to, że znacznie rozwiną się produkty strukturyzowane oparte o kreowanie długu.

Komentarze (6)
Co stanie się z cenami nieruchomości w UK gdyby wyszli z UE?
 Oceń wpis
   

Pojawiają się pierwsze opracowania dotyczące prognoz co stałoby się z brytyjskim rynkiem nieruchomości, gdyby ta wystąpiłaby z Unii Europejskiej. Czy jeśli Wielka Brytania opuściłaby UE to ceny nieruchomości w tym kraju wzrosłyby czy spadły? Pytanie jest niezwykle ciekawe ponieważ na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że należy spodziewać się sporej wyprzedaży i spadku cen, ale po dłuższym zastanowieniu można dojść do innych wniosków. Punktem odniesienia jest sytuacja w Szwajcarii. Gdyby UK wyszła z UE prawdopodobnie bardzo wielu inwestorów zauważyłoby, że UK przyjmuje funkcję kilka razy większej Szwajcarii, gdzie inwestorzy z całej Europy będą chcieli mieć choć niewielką nieruchomość. Prawdopodobnie więc po ewentualnym wystąpieniu UK z UE ceny nieruchomości w tym kraju wzrosną.

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.