Po 03.07.2012
 Oceń wpis
   

Jutro czeka nas wyjątkowo ciekawy dzień ponieważ rynek dostanie informacje ważne i dla EUR i dla USD. Te dla EUR są istotniejsze. Obecnie jedyną fundamentalną przewagą EUR nad USD jest fakt, że nominalne stopy procentowe są w Eurolandzie wyższe niż tożsame w USA. Wraz z wygraną prezydenta Hollande`a w Europie rozpoczęła się dyskusja, że polityka gospodarcza w Europie powinna ukierunkować się przede wszystkim na wzrost gospodarczy. Dla nas na rynku walutowym oznacza to tylko jedno – że stopy procentowe w Eurolandzie szybko i radykalnie spadną w kierunku 0 %. Jutro ma dojść do obniżki stóp procentowych o 25 pb choć coraz częściej pojawiają się głosy, że będzie to nawet 50 pb. Oznaczać to będzie zanik ostatniej przewagi EUR nad USD co będzie zdecydowanie sprzyjać wyprzedaży europejskiej waluty w każdym z możliwym terminów (chociaż zdecydowanie większe znaczenie będzie to miało dla długiego terminu). Nie należy się więc dziwić, że ostatnio EURUSD nie umiał pokonać poziomu 1,27, a obecnie coraz wyraźniej osuwa się w kierunku najbliższych wsparć. Prawdopodobieństwo dalszych spadków jest wiec zdecydowanie większe niż prawdopodobieństwo wzrostów i jak pokazują wydarzenia ostatnich miesięcy i dni spadki EURUSD nie muszą wcale oznaczać spadków indeksów giełdowych. Letnia mini-hossa na giełdach może równolegle rozwijać się na spadającym EURUSD.

 

Zapraszam wszystkich jutrp ok. godz. 10.15 na antenę TVN CNBC, gdzie porozmawiamy na temat przyszłości rynków przed czwartkową decyzją ECB w sprawie stóp procentowych.

 

Blogowy wskaźnik nastrojów dla EURUSD w dniu dzisiejszym daje 50 % prawdopodobieństwa wzrostów.

Dodałem możliwość oddawania głosów w codziennej ankiecie dotyczącej prognoz ruchów na parze EURUSD. Bardzo prosze Użytkowników i Czytelników bloga o oddawanie głosów zgodnie z własnym osądem.
 

 

Komentarze (4)
Po 02.07.2012
 Oceń wpis
   

Wczorajsza reakcja rynków na fatalne dane ISM z sektora przemysłowego z USA najdobitniej pokazały jaki kierunek chce teraz grać rynek. Po tak fatalnych danych jak te wczorajsze spadki na indeksach w USA powinny sięgnąć 2-3 %, a tymczasem po mocnych spadkach po danych indeksy na zakończenie dnia wyszły nawet na lekkie plusy. Ewidentnie widać, że rynek uważa, iż słabe dane to „zwiększenie szansy na QE3” i tak też będzie trzeba podchodzić do danych w piątek (NFP) co oznacza, że znacznie spadło prawdopodobieństwo wyprzedaży akcji po piątkowych danych makro.
 

Kolejnym czynnikiem, który zdecydowanie wspiera tezę o rodzącej się letniej mini-hossie jest fakt, że mniej więcej od posiedzenia G-20 (czyżby wtedy uzgodniono coś czego nie wie rynek ???) do Europy trafia znów duża fala płynności

Źródło; BBG

Co pokazują wykresy swapów eurodolarowych. Intuicja podpowiada, że jest to sprawka FED, który pompuje USD do Europy, które następnie są wymieniane na EUR. Zastanawiające jest to, że mniej więcej od miesiąca FED nie publikuje cotygodniowych raportów o dostarczanych liniach swapowych. Szczególnie istotne jest to, że płynność w Europie rośnie także na średnich i dalszych terminach co daje nadzieje na przedłużenie „letniej mini-hossy”.


Jutro święto w USA więc pewnie jutro nic się nie wydarzy. Czekamy na końcówkę tygodnia, która będzie wyjątkowo emocjonująca.

Blogowy wskaźnik nastrojów dla EURUSD w dniu dzisiejszym jest neutralny.

Dodałem możliwość oddawania głosów w codziennej ankiecie dotyczącej prognoz ruchów na parze EURUSD. Bardzo prosze Użytkowników i Czytelników bloga o oddawanie głosów zgodnie z własnym osądem.
 

Komentarze (2)
Po 29.06.2012
 Oceń wpis
   

Dzisiejszego dnia rozpoczyna się faktyczne dyskontowanie piątkowych wydarzeń plus rynek zaczyna trawić realne dane makro w postaci danych PMI/ISM oraz (na koniec) zaczyna przygotowania do dyskontowania twardych danych z amerykańskiego rynku pracy jakie poznamy pod koniec tygodnia. Widać ogromną, ponownie rodzącą się rozbieżność między zachowaniem EURUSD a indeksami giełdowymi. To wszystko przez fakt, że rynek spodziewa się, że w czwartek EBC obetnie stopę procentową o 25 pb. Rynek giełdowy wierzy jednak, że piątkowe wydarzenia uspokoją nastroje na rynkach obligacji na tyle, że na ich podstawie „da się przeżyć wakacje”. I chyba tylko o to chodziło. Wszystko po to aby uspokoić rynek długu. Na razie udaje się to działanie perfekcyjnie ponieważ silnie zaczęły spadać rentowności wszystkich krajów zagrożonych (Hiszpania 6,20 %, Włochy 5,69 %). Można wręcz powiedzieć, że poziomy rentowności, które zostały wymienione wyżej staja się teraz prawdziwymi punktami odniesienia do oceny apetytu na ryzyko w ujęciu globalnym. Jeśli rentowności będą spadać to można liczyć na letnią falę minihossę na giełdach, a jeśli nie to obawy wrócą. To powinno być najważniejsze zdanie w te wakacje. Najciekawiej zachowują się jednak papiery Irlandii, które gwałtownie zyskują na wartości tak, że pokonały już poziom Hiszpanii i pierwszy raz od wielu miesięcy spread jest ujemny.

Źródło; BBG

Irlandia powoli wraca do życia i może wkrótce wróci na rynek. Na pewno będzie to przykład, że stosując się do zaleceń można wyjść z kłopotów (i może tylko o to chodzi w kupowaniu tych papierów). Jeśli jeszcze dzisiejsze dane ISM sektora przemysłowego w USA za czerwiec, prog. 52,0 pkt, poprz.53,5 pkt

Źródło; BBG

Nie będą przeszkadzać to myślę, że można liczyć na kontynuację wspinaczki na giełdach w końcówce dnia.


Blogowy wskaźnik nastrojów dla EURUSD w dniu dzisiejszym daje 100 % prawdopodobieństwa spadków.

Dodałem możliwość oddawania głosów w codziennej ankiecie dotyczącej prognoz ruchów na parze EURUSD. Bardzo prosze Użytkowników i Czytelników bloga o oddawanie głosów zgodnie z własnym osądem.

 

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.