Po 28.10.2011
 Oceń wpis
   

Rynek nie kupuje wydarzeń z ostatniego tygodnia, nie może być inaczej skoro dziś doszło do mocnej przeceny włoskich papierów. Rentowność 10-letnich papierów skoczyła do 6,10 % a okresowo było to nawet 6,18 %, co najgorsze taka wyprzedaż ma miejsce pomimo stałej obecności ECB na rynku !!! To jedne z największych upokorzeń w dziejach banków centralnych. Czas przygotować się na test letnich maksimów, które zlokalizowane są w okolicach 6,42 %, a gdy one zostaną pokonane to atak na 7,00 % (ostatnią nadzieje euroentuzjastów) będzie tylko kwestią czasu. Sytuacja jest naprawdę bardzo zła.
 

A dziś kryzys pociągnął na dno drugą firmę – MF Global – która wtopiła na papierach krajów PIIGS.


Blogowy wskaźnik nastrojów dla EURUSD w dniu dzisiejszym daje 90 % prawdopodobieństwa spadków.


Dodałem możliwość oddawania głosów w codziennej ankiecie dotyczącej prognoz ruchów na parze EURUSD. Bardzo prosze Użytkowników i Czytelników bloga o oddawanie głosów zgodnie z własnym osądem.


 

Komentarze (12)
Po 27.10.2011
 Oceń wpis
   

Dwa miesiące temu analitycy techniczni zdefiniowali bessę jako spadek indeksu od szczytu o 20 %. Tymczasem w ostatnich dniach i godzinach kilka indeksów giełdowych odbiło już 20 % od dna; S&P 500 1077,4 *1,2 = 1289,72, DAX 5967,6, WIG20 2421,6 pkt co każe, kierując się tą metodą, odgwizdać początek hossy jeśli tylko doszłoby do potwierdzeń tych sygnałów poprzez zamknięcia sesji ponad poziomami + *1,2 od minimalnych zamknięć sesji podczas bessy – dla S&P500 to 1319,07 pkt, dla DAX 6092,4 pkt, dla WIG20 2506,8 pkt. Choć wciąż na indeksach mglistą przewagę posiadają niedźwiedzie to bardzo realnie należy brać pod uwagę scenariusze zakładające to, że listopad i grudzień przyniosą silne wzrosty indeksów giełdowych. Wydaje się więc, że w przyszłym tygodniu niedźwiedzie będą miały ostatnią, w tym roku, szansę wygenerowania fali spadkowej (powrotu do bessy) bo jeśli nie to rynek dostrzeże fakt, że w ponad 90 % przypadków III rok urzędowania każdego z prezydentów USA przynosił wzrosty indeksów giełdowych, a to będzie, szczególnie w Europie, zachęcało do kupowania akcji (wynik YTD indeksów to w chwili obecnej S&P500 +2,1 %, DAX -8,0 %, WIG20 -12,5 %) w końcówce roku choćby tylko kierując się tą statystyką. Dodatkowo tezę o wyjątkowej istotności wydarzeń na rynkach w przyszłym tygodniu potwierdzają dwie inne sprawy: po pierwsze, w przyszłym tygodniu poznamy bardzo ważne dane makroekonomiczną z danymi Non Farm Payrolls w roli głównej, po drugie indeks S&P 500 dotarł w okolice średniej kroczącej 200-sesyjnej (1274,23 pkt). Tak więc widać jak ważny będzie przyszłotygodniowy piątek i zamknięcie indeksów tego dnia. Dziś trwa żebracze tournee szefa ESFE w Chinach w poszukiwaniu pieniędzy, a jego efekty rynek powinien dyskontować w poniedziałek, oraz dziś także doszło do nieudanej aukcji 10-letnich włoskich papierów, gdzie przy bardzo słabym bid-to-cover 1,35 (poprz. 1,37) rentowność skoczyła do 6,06 %, gdy na rynku handlowano tymi papierami po 5,91 % (teraz już 5,97 %)

Źródło; BBG
co pokazuje jak słaba jest siła ECB, który cały czas jest tam aktywny. Fakt, że po wczorajszych ustaleniach, które wywołały silny wzrost na indeksach giełdowych, nie tylko nie doszło do skokowego spadku rentowności włoskich papierów (wzrostu cen) ale mamy do czynienia z ich dalszym spadkiem !!! to bardzo silny argument w arsenale niedźwiedzi, tak więc sam wciąż jeszcze jestem niedźwiedziem. Na koniec ciekawostka - najdziwniejsze jest to że kontrolowana przez inwestorów z Francji agencja ratingowa Fitch ogłosiła, że niezależnie od przyszłotygodniowej decyzji ISDA`y, uzna 50 % haircut Grecji jako credit event.

 

Blogowy wskaźnik nastrojów dla EURUSD w dniu dzisiejszym daje 100 % prawdopodobieństwa spadków.


Dodałem możliwość oddawania głosów w codziennej ankiecie dotyczącej prognoz ruchów na parze EURUSD. Bardzo prosze Użytkowników i Czytelników bloga o oddawanie głosów zgodnie z własnym osądem.


 

Komentarze (4)
Po 26.10.2011
 Oceń wpis
   

Ani ECB ani MFW nie będzie uczestniczył w haircucie, a któryś z prawników ISDA-y już stwierdził, że 100 mld redukcja długu Grecji nie będzie oznaczała ogłoszenia credit event`u. Byki zyskują przewagę na rynku choć osobiście spodziewałem się, że reakcją np. EURUSD na przyjecie planu będzie dynamiczny ruch i otwarcie handlu kilka figur wyżej, gdy tymczasem mamy do czynienia jedynie z flirtowaniem z poziomem 1,40. Co również jest dziwne to zachowanie papierów Włoch, które, gdyby nie interwencja ECB, wybiłyby się dziś nad poziom 6,00 % na rentowności 10-letnich papierów (na razie tylko 50 %).

Źródło; BBG

Gdyby rynek z entuzjazmem kupował plan to rentowność włoskich papierów bardzo mocno spadłaby w jednej chwili. W długim terminie martwi fakt, że ESFE ma być zlewarowany jedynie do 1,0 bln Euro (miało być 1,5-2,0 bln) co oznacza, że nie wystarczy on łącznie na Hiszpanię i Włochy oraz nie ma żadnych informacji na temat tego jak spowodować wzrost gospodarczy w najbardziej zagrożonych państwach, bez którego problemy z długiem w Europie bardzo szybko wrócą. Chce przypomnieć, że celem głównym jest Francja, gdzie od wczoraj trwa silny trend skracania spreadu między papierami tego kraju a Niemcami (na razie spread wynosi 92,9 pkt)

Źródło; BBG

Jeśli uda się trwale spaść poniżej poziomu wsparcia 88 pkt byki na akcjach zyskają dla siebie kolejne argumenty.


Teraz czekamy na decyzję ISDA-y w sprawie ogłoszenia tego czy warunki te oznaczają ogłoszenie credit event`u oraz na dane makro z USA. Można śmiało powiedzieć, że dziś mamy także najważniejsze w tym tygodniu dane makroekonomiczne z USA. To; pierwszy odczyt dynamiki wzrostu PKB w USA w III kwartale 2011 roku, prognoza +2,5 %, poprz. +1,3 %

Źródło; BBG

To dopiero wstępny odczyt więc jest bardzo prawdopodobne, że reakcja na publikację będzie bardzo znacząca przy każdym odchyleniu danych od prognoz. Drugim jest cotygodniowy raport z amerykańskiego rynku pracy – traktowany przez wielu jako najlepszy teraźniejszy wskaźnik koniunktury w amerykańskiej gospodarce. Wskaźnik ma wynieść 401k, poprz. 403k

Źródło; BBG

Byki powinny modlić się o wynik mniejszy niż 400k, jeśli tak będzie to dzisiejsza sesja na giełdach powinna przynieść z dwa razy większe plusy niż te które są teraz. Sytuacja wciąż jest niepewna, ale prawdopodobieństwo może już wkrótce znów sprzyjać bykom jeśli tylko sfera makro nie zawiedzie.

Blogowy wskaźnik nastrojów dla EURUSD w dniu dzisiejszym daje 100 % prawdopodobieństwa spadków.


Dodałem możliwość oddawania głosów w codziennej ankiecie dotyczącej prognoz ruchów na parze EURUSD. Bardzo prosze Użytkowników i Czytelników bloga o oddawanie głosów zgodnie z własnym osądem.

 

Komentarze (8)
Po 25.10.2011
 Oceń wpis
   

Gdy patrzy się na wolumen przeprowadzanych obecnie transakcji na rynku walutowym można śmiało powiedzieć – posucha. Już dawno nie było tak, aby oferty na rynku EURPLN w okolicach 4,38 wynosiły po 1-2 mln po każdej stronie, rynek jest bardzo płytki i łatwo jest nim teraz ruszyć – co widać po tym jak nagle kurs rośnie/spada o 2 figury bez większego powodu. Prawdziwy popyt jest niżej. W okolicach 4,30 i niżej na każdym ticku jest ofert średnio na 7-15 mln, a wolumen przeprowadzanych transakcji jest już duży lub bardzo duży. Bardzo podobnie jest na rynku EURUSD w okolicach 1,39. Jak widać na wykresie

Źródło; BBG

cały miesięczny wzrost na EURUSD został wykorzystany przez profesjonalistów do zajmowania nowych krótkich pozycji na tej parze (długich w USD). Rynki czekają na impuls, a zanik zmienności to dla doświadczonych inwestorów informacja o zbliżającym się wybiciu. Już wiemy, że żadnej decyzji nie należy się spodziewać, a dzisiejsze plotki sugerują, że „ważne decyzje” mają zapaść dopiero na początku listopada. A jeszcze kilka dni temu prezydent Sarkozy i kanclerz Merkel zapowiadali, ze w ubiegły weekend decyzja na pewno zapadnie, bo jeśli nie to … Paraliż decyzyjny w Unii Europejskiej przybiera na sile. Rynek wkrótce może sam wymusić rozwiązanie. Pamiętajmy, że nawet pomimo tego, iż Grecja nie ogłosiła formalnego bankructwa to już pierwszy bank – Dexia – upadł z tego powodu, więc kolejne trupy mogą zacząć wypadać z szaf jeszcze przed początkiem nowego roku. A w wywiadzie dla CNBC Alan Greenspan stwierdził wprost, że „UE jest skazana na upadek” więc tym samym na naszych oczach upada tabu związane z zakazem mówienia o „końcu Unii Europejskiej”.

 

Blogowy wskaźnik nastrojów dla EURUSD w dniu dzisiejszym daje 100 % prawdopodobieństwa spadków.


Dodałem możliwość oddawania głosów w codziennej ankiecie dotyczącej prognoz ruchów na parze EURUSD. Bardzo prosze Użytkowników i Czytelników bloga o oddawanie głosów zgodnie z własnym osądem.


 

Komentarze (2)
Po 24.10.2011
 Oceń wpis
   

Pojawienie się kryzysu w strefie Euro zaburza cykl koniunkturalny dla Polski co jest przyczyną dysonansu jaki panuje wśród polskich analityków, którzy w modelach wyceny akcji zakładali, mówiąc skrótowo, że jeszcze nie jest teraz czas na recesję. Trudno przestawić się na myślenie wieloscenariuszowe zwłaszcza, gdy w grę wchodzą pieniądze. To na rynku wie każdy. Dzisiejsze wrześniowe dane o sprzedaży detalicznej dla Polski, które okazały się być lepsze +11,4 %, prognoza +10,0 %, poprz. +11,3 %

Źródło; Bloomberg


Dokładnie potwierdzają tezę, że gdyby nie kryzys Euro to polska gospodarka wchodziłaby właśnie w etap najsilniejszego rozwoju. Jednak rzeczywistość jest inna i kryzys strefy Euro pogłębia się. Teraz oczy wszystkich zaczynają być skupione na Francji. Warto odnotować, że rynek cały czas wyprzedza polityków. Wcześniej, gdy politycy zajmowali się Grecją to rynek wysadził Portugalię i Irlandię, po tym, gdy politycy zaczęli zajmować się tymi krajami i ewentualnie Hiszpanią to wysadzono Włochy, a teraz, gdy politycy zajmują się wszystkimi krajami PIIGS to rynek wysadza Belgię i Francję, co będzie dalej?… Proszę pamiętać, że owe zlewarowane 2 bln mają wystarczyć na Hiszpanię i Włochy… ale na Francję już nie ….


W sytuacja Francji jest następująca; jeszcze w tym roku Francja ma do zrolowania 97,4 mld Euro (po 30 mld w każdym miesiącu, w tym 25 mld jeszcze w październiku), a w przyszłym 224 mld Euro (z czego w I kwartale 38 % całości czyli 86 mld) … wciąż powtarzam, że głównym celem jest Francja.


Rynek zastanawia się co się stanie z bilansem ECB w sytuacji ogłoszenia formalnego bankructwa Grecji z powodu posiadania jedynie 12 mld Euro kapitałów własnych przez bank centralny, pamiętajmy, że odkąd ECB skupuje papiery (parkuje na potrzeby EFSFu) bilans ECB jest największym śmietniskiem na świecie. Natomiast Barclays, który ma największy udział w ISDA (International Swaps and Derivatives Association) – który to z kolei ustala zasady uznania tzw. credit event, właśnie stwierdził, że jeśli haircut na Grecji wyniesie więcej niż 50 % to nie będzie żadnej możliwości uniknięcia odpalenia CDSów (dotychczas ISDA szukała wszelkich sposobów, aby w przypadku ogłoszenia bankructwa Grecji nie ogłoszono credit event`u) , a nikt nie wie, gdzie są CDSy, kto i ile ich wystawił, kto je zaasekurował (pamiętajmy, że upadek Lehamana wynikał z tego, ze wraz z AIG były to dwa największe banki wystawiające CDSy – a 75 % kasy z wypłaty CDSów przez AIG trafiła do Europy).


I już na koniec, właśnie na rynek trafiła pogłoska, że jutro decyzji w sprawie Eurolandu nie będzie. …

 

Zapraszam dziś po godz. 21.55 na antenę TVN CNBC, gdzie w towarzystwie spróbuje skomentować sytuację po dzisiejszym dniu na rynkach.

 

 

Blogowy wskaźnik nastrojów dla EURUSD w dniu dzisiejszym daje 72 % prawdopodobieństwa spadków.


Dodałem możliwość oddawania głosów w codziennej ankiecie dotyczącej prognoz ruchów na parze EURUSD. Bardzo prosze Użytkowników i Czytelników bloga o oddawanie głosów zgodnie z własnym osądem.
 

Komentarze (7)
1 | 2 | 3 |
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.