Legenda ankiet
 Oceń wpis
   

Legenda ankiet:

Codziennie będzie publikowana ankieta dotycząca oceny zachowania  EURUSD. Kurs otwarcia jest zdefiniowany jako kurs z godziny 0.00 CET. Kurs zamknięcia to kurs z godziny 23.59 CET . Ankieta będzie zawierać pytanie odnoszące się do prognozy zachowań rynku na dzień w przód. Ankieta jest anonimowa.

Ankieta będzie publikowana w momencie pojawienia się każdego kolejnego wpisu na blogu.

Głosować będzie można w godzinach:

- EURUSD do godziny 8.00 CET.

 

Komentarze (2)
Po 28.01.2010
 Oceń wpis
   

Czy dane o PKB zaskoczą? Dziś kluczowe będą dane o dynamice wzrostu PKB w USA w IV kwartale 2009 roku, prognoza +4,5 %, poprzednio +2,2 %

 

Choć będą to dopiero wstępne dane to należy spodziewać się, że reakcja na dane będzie duża ze względu na możliwą wyraźną rozbieżność między publikacją, a prognozą. Subwskaźniki budujące wartość PKB w tym kwartale mocno wzrosły dlatego można spodziewać się miłego zaskoczenia. Cześć inwestorów na rynku EURUSD pewnie gra pod miłe zaskoczenie. W przypadku jeśli rzeczywiście okaże się, że PKB mocno rośnie to USD może faktycznie zacząć zyskiwać na wartości ponieważ, przypominam, obecna fala spadkowa na EURUSD wynika nie z tego, że USD jest kupowany, ale z tego, że EUR jest wyprzedawane. Jeśli trend zostałby wsparty przez kupujących USD to spadek EURUSD mogłby przypominać formację wodospadu. Wynik pierwszej ankiety 64 % głosów za spadkami jest zupełnie przeciwny do pozycji zajmowanych przez tłum.

 

Dodałem możliwość oddawania głosów w codziennej ankiecie dotyczącej prognoz ruchów na parze EURUSD.  Bardzo prosze Użytkowników i Czytelników bloga o oddawanie głosów zgodnie z własnym osądem.

 

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

 

Zmiany po 28.01.10

brak

 

 

 

Portfel na 29.01.10

 

EURUSD S 2,6 j @ 1,4408

 

 

 

 

MTD: +4,52 %
YTD: +4,52 %
TR : +17,60 %
YOY: +8,83 %
CAGR: +10,79 %


Dźwignia na 29.01: 1,40-1

 

Komentarze (0)
Po 27.01.2010
 Oceń wpis
   

Prezydent Obama mięknie. Po pierwsze podczas wczorajszego orędzia do narodu odsunął na plan dalszy sprawę banków co zostało uznane jako zapowiedź braku posunięć zmierzających do ukarania banków (które przecież nie byłe winne temu, że wcześniej państwo pozwoliło zadłużyć się ludziom, który nie byli w stanie spłacać swoich zobowiązań), oraz dopiero na 11 miejscu wymienił sprawę powstania służby zdrowia (która wyciągnęłaby z kieszeni podatników jeszcze większe kwoty oddalając perspektywę zdrowego ożywienia gospodarczego). Rynek zareagował pozytywnie.


Wczoraj także poznaliśmy decyzję FED w sprawie stóp procentowych. Najważniejszym niusem po decyzji był fakt, że szef FED z Kansas złamał wcześniejszą, niepisaną zasadę jednomyślności w ustalaniu decyzji w sprawie stóp co zostało odebrane jako pierwsza zapowiedź podwyżki stóp procentowych w USA. Obligacje potaniały i umocnił się w nocy USD łamiąc poziom 1,40.


Należy przypomnieć, że na horyzoncie mamy jutrzejsze dane o dynamice wzrostu PKB w IV w USA co także sprzyja umocnieniu amerykańskiej waluty. W podsumowaniu można stwierdzić, że sytuacja jeszcze bardziej zaczyna sprzyjać umocnieniu USD. Fed Funds na teraz przewidują moment pierwszej podwyżki na październik 2010 r.

 

Od dziś będę dodawał codzienne, cotygodniowe i comiesięczne ankiety co do zachowania różnych rynków w najbliższym czasie. Bardzo prosze Użytkowników i Czytelników bloga o oddawanie głosów zgodnie z własnym osądem.

 

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

 

Zmiany po 27.01.10

brak

 

 

 

Portfel na 28.01.10

 

EURUSD S 2,6 j @ 1,4408

 

 

 

 

MTD: +3,83 %
YTD: +3,83 %
TR : +16,82 %
YOY: +11,33 %
CAGR: +10,32 %


Dźwignia na 28.01: 1,40-1

 

Komentarze (1)
Po 26.01.2010
 Oceń wpis
   

Gdy słyszymy albo czytamy nazwisko Roubini to możemy być pewni, że za chwilę znajdzie się w tekście opis, że „to ekonomista, który przewidział ostatni kryzys”. To takie lansowanie, aby stworzyć pewien mit i legendę ponieważ osób, które przewidziały ostatni kryzys było bardzo wielu, a przykładem jest Peter Schiff. Dodatkowo może nawet napisać, że każdy kto zna się na ekonomii ten wie, że gospodarka zachowuje się cyklicznie i nie trzeba być guru, aby stwierdzić, że po obecnym kryzysie nastąpi rozkwit, a po rozkwicie nastąpi ponowny kryzys i recesja i tak w kółko. Jednak tych wielu nikt nie cytuje, bo to takie oczywiste oczywistości. Ale nie o tym chciałem pisać.


Cykle kołem się toczą, a rynki i gospodarka to nie są obszary podlegające działaniom liniowym, a to wszystko oznacza, że nikt nie ma patentu na nieomylność, wiec pewnie prof. Roubini prędzej czy później też się pomyli. Nie chodzi mi tu wcale, aby życzyć mu źle, broń Boże, wskazuje jedynie, że nie zawsze mamy racje.


Gdy czytam więc dzisiejszy wywiad z prof. Roubinim, w którym stwierdza on, że już wkrótce czeka nas rozpad strefy Euro jakoś coś mi mówi, że strefa przetrwa, a Eur przejdzie przez ten okres wzmocnione, bowiem łatwo sobie wyobrazić sytuacje, w której fakt wyjścia ze strefy Euro kilku krajów nie tylko nie osłabi w długim terminie europejskiej waluty, ale nawet ją wzmocni ponieważ strefa Euro pozbędzie się balastu w postaci najmniej przystosowanych. Wniosek; pogłoski o rozpadzie strefy Euro faktycznie mogą Euro osłabiać, natomiast gdyby fakt ten zaistniał to od tego momentu Euro powinno silnie zyskiwać na wartości.

 

Opis wydarzeń ostatniego miesiąca:
Grudzień przyniósł wydarzenia, które zburzyły wcześniejsze zależności obowiązujące na rynku walutowym podczas całego roku. Ostatni miesiąc 2009 roku przyniósł dalsze wzrosty indeksów giełdowe, które zaprowadziły indeksy na roczne maksima. Jednak wzrosty indeksów giełdowych nie były już związane z ucieczką od USD ponieważ para EURUSD silnie spadała. Wzrost popytu na ryzyko wiązał się także z silnym wzrostem cen surowców, które wyraźnie wybiły się nad wcześniejsze wielomiesięczne opory. Po danych z amerykańskiego rynku pracy zmienił się trend na EURUSD. Jednak to nie USD był kupowany, a sprzedawane było EURO. Zmiana trendu zapoczątkowała trend widoczny do końca miesiąca. Dane makroekonomiczne bardzo wyraźnie się poprawiły dlatego też wszelkie wcześniejsze pogłoski sugerujące postępujące ożywienie gospodarcze zostały potwierdzone. Pierwszy raz od dwóch lat okazało się, że widoczny był przyrost miejsc pracy w ujęciu miesięcznym co stało się pretekstem do ruchów na EURUSD. Jednak kontakty na przyszłą stopę procentową nie zareagowały zbyt silnie wciąż sugerując jesień 2010 roku jako najbardziej prawdopodobny termin pierwszej podwyżki stóp procentowych. Dane z rynku pracy wywołały także sporą wyprzedaż amerykańskich obligacji. Silne spadki cen spowodowały przesunięcie środków z rynku długu na rynek akcji co pozwoliło kontynuować wzrosty indeksów giełdowych. Polepszające się dane makroekonomiczne oraz spadki EURUSD powodują, że już wkrótce można oczekiwać dynamicznego odbicia także w europejskiej gospodarce wraz ze znacznym wzrostem eksportu. Grudzień był także przełomowym miesiącem jeśli chodzi o dynamikę wzrostu cen. Okazało się, że deflacja w USA skończyła się w ujęciu rocznym, podobnie zachowują się wskaźniki wzrostu cen także w innych państwach – szczególnie w Eurolandzie. W połowie miesiąca pojawiły się także informacje o problemach Grecji związanych z ich nadmiernym deficytem budżetowym oraz długiem ogólnie. Informacje te spowodowały dalsze osłabienie EUR i spadki EURUSD. Grudzień przyniósł również zerwanie więzi solidarności we wspólnych działaniach ECB i SNB na rynku walutowym. Zerwanie tych więzi doprowadziło do silnego wzmocnienia CHF. W drugiej części miesiąca doszło do wyraźnego przesunięcia transakcji carry trade z USD na JPY co skutkowało silnym osłabieniem JPY, który przyniósł dynamiczne wzrosty indeksu NIKKEI 225.

 

Opis czynników mających wpływ na wynik za ostatni miesiąc:
Grudzień przyniósł dość spore zmiany wartości portfela. Zgodnie z wcześniej ustaloną strategią portfel był nastawiony na osłabienie USD i w trakcie miesiąca konsekwentnie realizowano wcześniejszą strategię. Miesiąc przyniósł silną ujemna dynamikę wzrostu wartości portfela ponieważ doszło do zmiany wcześniej obserwowanych relacji na tyle silnie, że aktywowane zostały zlecenia obronne typu stop. W przypadku, gdyby zleceń obronnych nie zastosowano to strata była jeszcze większa. W końcówce miesiąca portfel pozostawał pusty ze względu na chęć ograniczenia ryzyka zawieranych transakcji pod wpływem chwilowych impulsów. Brak posiadanych pozycji wynikał z braku określonej koncepcji kierunku, w którym może podążyć rynek oraz z oczekiwania co do dalszego rozwoju wydarzeń w nowym roku.

 

Opis wyników:
Miesiąc przyniósł spadek wartości portfela o 8,89 % co oznacza, że cały 2009 rok zakończył się stratą w wysokości 30,45 %. Wynik od rozpoczęcia publikacji wpisów wynosi 12,51 %, a średnioroczna stopa zwrotu CAGR spadł do poziomu 8,18 %, wyraźnie pokonując minimalną prognozowaną w założeniach stopę zwrotu (12 %). Miesięczne odchylenie standardowe wciąż bardzo powoli spada i wynosi 13,70, a odchylenie w ujęciu dziennym spadło do poziomu 2,95. W grudniu spadł także średni poziom dźwigni finansowej, która wyniosła 2,52-1. Silny spadek wyniku spowodował zauważalne odchylenie korelacji między wynikami a zachowaniem indeksów giełdowych. Korelacja, choć wciąż bardzo bliska zera, zaczyna pokazywać znak ujemny.

 

Ocena perspektyw inwestycyjnych na styczeń:
Przyszłość jest oczywiście nieznana. Rozbicie obserwowanych przez cały 2009 rok zależności między zachowaniem rynku walutowego, a rynkiem akcji będzie skutkowało także ciekawymi ruchami na rynku walutowym w nowym roku. Prawdopodobnie przez cały I kwartał 2010 roku rynek walutowy będzie szukał nowych zależności. Jedną z takich zależności może być bardzo silne powiązanie zachowania JPY z indeksami giełdowymi ze względu na powrót do starego schematu wykorzystywania JPY jako waluty finansującej transakcje carry-trade. Jednak najciekawsze będą dalsze losy EUR i USD. Grudniowa fala spadkowa na EURUSD wynikała z wyprzedaży EUR a nie z kupna USD. Jeśli więc podczas styczniowego posiedzenia FED okaże się, że zbliża się termin pierwszej podwyżki stóp procentowych, to główna para świata może spadać jeszcze silniej ponieważ do sprzedających EUR dołączą także kupujący USD. Na początku wiosny może dojść także do kolejnych podwyżek stóp procentowych w Australii dlatego pod koniec stycznia AUD powinien stać się walutą, na którą skupi się uwaga wielu inwestorów na rynku walutowym.
 

 


Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

 

Zmiany po 26.01.10

brak

 

 

 

Portfel na 27.01.10

 

EURUSD S 2,6 j @ 1,4408

 

 

 

 

MTD: +4,00 %
YTD: +4,00 %
TR : +17,01 %
YOY: +10,09 %
CAGR: +10,43 %


Dźwignia na 27.01: 1,40-1

 

Komentarze (0)
Statystyka za XII 2009
 Oceń wpis
   

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

 

Statystyka:

Dane na 31.12.09
Dane miesięczne

Statystyka stopy zwrotu

Stopa zwrotu od uruchomienia 12,51 %
Stopa zwrotu za XII 2009 -8,89 %
Stopa zwrotu w 2009 -30,45 %
CAGR 8,18 %


Procent miesiecy pozytywnych 44,44 %
Najlepszy wynik miesięczny 37,67 %
Najgorszy wynik miesięczny -29,51 %


Statystyka ryzyka

Odchylenie standardowe miesięczne 13,70
Średnia dźwignia 2,52-1
Maksymalne obsunięcie kapitału 32,07 %
Najdłuższy okres poniżej maksimum 12 miesięcy

Statystyka wydajności

Korelacja z S&P 500 -0,07
Korelacja z DAX -0,01
Korelacja z WIG20 -0,19Sharpe Ratio 0,10
MAR Ratio 0,22
Calmar Ratio 0,26
Sortino Ratio 0,15

 

 

 

Dane na 31.12.09
Dane dzienne

Statystyka stopy zwrotu

Stopa zwrotu od uruchomienia 12,51%
Stopa zwrotu w 2009 roku -30,45%
CAGR 8,18


Najlepszy wynik dzienny 15,39%
Najgorszy wynik dzienny -12,61%

Statystyka ryzyka

Odchylenie standardowe dzienne 2,95
Średnia dzwignia 2,52-1
%


Maksymalne obsunięcie kapitału 37,96 %
Najdłuższy okres poniżej maksimum 366 dni

Statystyka wydajności

Korelacja z S&P 500 -0,02
Korelacja z DAX 0,01
Korelacja z WIG20 0,02


 

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.