Po 15.10.2009
 Oceń wpis
   

Czy George Soros gra przeciwko USD? Ostatnio pojawiła się jego komentarz do obecnej sytuacji na USD, w której stwierdził, że USD powinien się osłabić, aby skorygować deficyt C/A. To prawda. Mając na uwadze, że inne wskazania analizy fundamentalnej USD mówią to samo myślę, że można zaryzykować stwierdzenie, że już wkrótce czeka nas coś ciekawego na rynku USD, a ryzyko krótkich spada.

Moim zdaniem dziś poznamy najważniejsze dane dla USD w całym tygodniu, a są to dane o przepływach kapitałowych do USA. Prognozy zakładają, że w sierpniu było tego +30,0 mld USD, poprzednio +15,3 mld USD. Amerykanie potrzebują około 90 mld USD miesięcznie kapitału na pokrycie potrzeb pożyczkowych własnego rządu. Jeśli wskaźnik okazałby się ujemny to mając na uwadze obecne nastroje można założyć, że USD byłby pod dużą presją na wyprzedaż.

Pojawiają się też nowe informacje o Łotwie. Okazuje się, że według CFO Swedbanku Raasuke`go Łotwa przetrzymałaby kontrolowaną dewaluację o 15 % co nie zmieniłoby zaufania inwestorów zagranicznych do tego kraju. Miałoby to odbyć się poprzez zwiększenie widełek wahań do 15 % w wężu walutowym ERM II. To jasny przekaz, że ci, którzy mieli najwięcej stracić na dewaluacji powoli zaczynają przygotowywać rynek na jej nadejście. Cierpią przede wszystkim waluty emerging markets.

Miedzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega Australię, ze banki w tym kraju mogły stracić 33 mld USD na „toksycznych aktywach” co prowadzi do korekty osłabiającej AUD. W przyszłym tygodniu (20/10) są minutes po decyzji RBA, które powinny być bardzo uważnie śledzone w oczekiwaniu na informacje o mogących nastąpić szybkich dalszych podwyżkach stop procentowych co już rynek dyskontuje. Każdą korekte wykorzystam do powiększnia pozycji.

W przyszłym tygodniu nie ma zbyt dużej ilości danych, ponieważ będzie to tydzień wyników finansowych spółek. Najciekawsze wydarzenia to poza minutes RBA także decyzja BoC (20/10) w sprawie stóp procentowych. Po rynku zaczynają krążyć plotki, że BoC i ECB będą kolejnymi bankami centralnymi państw G-20, które podwyższą stopy stąd CAD pewnie będzie pod silną presją na spekulacyjne kupno. Kolejną ciekawym wydarzeniem będą minutes po decyzji BoE (21/10). Od wczoraj trwa silne pokrywanie krótkich GBP pewnie w obawie o zakończenie QE. Jeśli znajdziemy informacje, że QE będzie trwało to GBP powinien ponownie zanurkować dzięki odnawianiu krótkich.


Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

 

Zmiany po 15.10.09


buy EURGBP 0,5 j @ 0,9205

 

 


Portfel na 16.10.09


AUDJPY L 1,0 j @ 82,48
AUDCAD L 1,0 j @ 0,9421
AUDUSD L 2,4 j @ 0,8876
EURUSD L 1,8 j @ 1,4715
EURCAD L 1,0 j @ 1,5329
EURGBP L 0,5 j @ 0,9205

 

 

 

 

MTD: +4,46 %
YTD: -20,66 %
TR : +28,35 %
YOY: +4,99 %
CAGR: +20,59 %


Dźwignia na 16.10: 2,89-1

 

Komentarze (4)
Po 14.10.2009
 Oceń wpis
   

Carry trade względem JPY może wrócić ! Choć przez cały miesiąc nowy MoF Japonii twierdził co innego dziś wyraził opinię, że nigdy nie powiedział, że silny JPY jest dobry dla gospodarki. Rynek może zinterpretować tę wypowiedz jako poddanie się nowego rządu względem własnej koncepcji nowej polityki gospodarczej ukierunkowanej na import. Prawdopodobnie rząd, mając wszystkie dane dostępne rządowi ostatecznie skalkulował, że nie opłaca mu się spełnić przedwyborczych obietnic lub innymi słowy, koszty wprowadzenia przedwyborczych obietnic są wyższe niż niewiadome przychody z tego tytułu. Prawdopodobnie bardzo osłabi się JPY co może skutkować powrotem do strategii carry trade względem tej pary oraz może umocnić chwilowo USD ponieważ inwestorzy stosujący carry trade mogą częściowo wyjść z finansowania USD na finansowanie ponownie w JPY. To obecnie bezpieczna strategia dywersyfikacja inwestycji na rynku kapitałowym. Osobiście postanowiłem odwrócić się na JPY.

Drugą ciekawą informacją było to, że prezes RBA stwierdził, iż nie będzie nieśmiało podnosić stóp procentowych co oznacza, że można spodziewać się podwyżek szybciej niż wcześniej zakładał rynek. To zdecydowanie zwiększa atrakcyjność AUD co już widać po zachowaniu par związanych z tą walutą.

Chiny masowo kupują surowce, a ważne rzeczy dzieją się na GBP. Dziś w Financial Times jest wywiad z prezesem Fisher`em, który w tym momencie jest różnie interpretowany. Jedni widzą w nim informacje, że bank będzie skupował obligacje także w listopadzie, co nie sprzyja GBP, część rynku interpretuje to jako zapowiedź przerwy lub nawet zakończenia procesu skupu obligacji w ramach QE. W przypadku wyraźnego umocnienia GBP zamierzam otworzyć pozycje przeciwko tej walucie.

Wczoraj pisałem o rodzących się spekulacjach na temat możliwości pierwszej podwyżki stóp procentowych w Eurolandzie. Dziś prezes Bank of Italy stwierdził, że jest wykluczone, aby ECB szybko podniosło stopy…

Dziś wyniki podaje Goldman Sachs (w momencie publikacji dane są znane i wyniosły 5,35 usd eps prognoza 4,20 usd eps i Citigroup -0,27 usd eps, prognoza -0,38 usd eps). Dane lepsze od prognoz mogą mieć znaczenie choć rynek pewnie je już zdyskontował. Lecz dziś najważniejsze i tak będą dane o inflacji CPI w USA, która ma wynieść -1,4 % r/r, poprzednio -1,5 % r/r


Jeśli deflacja będzie mniejsza od prognoz to spodziewam się wyraźnego osłabienia USD choć może to być proces rozłożony na kolejne godziny. Bardzo ważna będzie także reakcja rynku długu na dane ponieważ od kilku dni widać bardzo wyraźne wzrosty rentowności na całej długości krzywej o czym pisałem już wcześniej. Przed danymi rynek daje pewność podwyżki stóp procentowych na lipiec 2010 roku. Przybliżenie prawdopodobieństwa pozwoliłoby korekcyjnie umocnić USD.

Na koniec warto napisać, że pojawiających się informacjach o coraz większym wolumenie wymiany rezerw przez azjatyckie banki centralne. Rynek plotkuje, że z jeden strony systematycznie kupują one waluty kosztem USD natomiast starają się także nie dopuścić do szybkiej deprecjacji USD ponieważ chcą na tych poziomach wymienić jak najwięcej USD na inną walutę. Kto kupuje USD? Głównie drobni inwestorzy, co widać po stosunku long-short na EURUSD na poziomie 1:3.


Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

 

Zmiany po 14.10.09


buy AUDJPY 1,0 j @ 82,48
buy EURCAD 0,5 j @ 1,5329
sell USDJPY 1,0 j @ 89,51

 

 


Portfel na 15.10.09


AUDJPY L 1,0 j @ 82,48
AUDCAD L 1,0 j @ 0,9421
AUDUSD L 2,4 j @ 0,8876
EURUSD L 1,8 j @ 1,4715
EURCAD L 1,0 j @ 1,5329

 

 

 

 

MTD: +3,70 %
YTD: -21,24 %
TR : +27,42 %
YOY: +6,61 %
CAGR: +19,93 %


Dźwignia na 15.10: 2,80-1

 

Komentarze (0)
po 13.10.2009
 Oceń wpis
   

Zaczyna się pasjonująca końcówka tygodnia. Dziś najważniejszymi wydarzeniami są; wyniki JP Morgan za IIIQ (w momencie publikacji są już znane i wyniosły 0,82 eps, prognoza 0,51 eps), oraz dane o sprzedaży detalicznej. Spodziewam się, że dane o sprzedaży detalicznej będą miały znaczenie przede wszystkim dla rynku akcji, natomiast rynek walutowy zareaguje na jutrzejsze dane o dynamice wzrostu cen, a przede wszystkim na piątkowe dane o przepływach kapitałowych. Jednak dziś obserwujemy wyniki JP Morgan i sprzedaż detaliczną za wrzesień. Dane za wrzesień są takie ważne ponieważ ich zadaniem jest pokazanie jaki jest faktyczny popyt w gospodarce po tym jak pozbawiona ona została rządowego wsparcia w postaci różnego rodzaju dopłat. Prognozy są dość pesymistyczne ponieważ zakładają spadek sprzedaży do -6,5 % yy, poprzednio -5,3 % yy (-2,1 % mm)

Im gorsze dane od prognoz tym większe powinno być rozczarowanie na rynku (spadki indeksów i fala kupna USD) jednak jestem ciekawy jak faktycznie zareaguje rynek ponieważ ewidentnie panują na nim byki.

Wczorajsza sesja spadkowa była spowodowana downgrade`m dla Goldman Sachs, który myślę, że jest przygotowaniem pod wyniki GS za IIIQ (ostudzenie nastrojów), które poznamy jutro. W trakcie nocy BoJ nie zmienił stóp procentowych w Japonii i nic nowego z tego kraju nie słychać.

Po wczorajszej wizycie Almunii na Łotwie zaczynają spadać CDS

Oraz oddaliło się prawdopodobieństwo bankructwa tego kraju co widać po wycenie opcji na EURLVL co powinno dać solidny impuls szczególnie dla krajów emerging markets.

Obserwuje także rosnącą presję na wzrost oczekiwań co do ruchu w polityce monetarnej na świecie. Rynek zaczyna wyceniać, że najprawdopodobniej kolejnymi bankami, które podniosą stopy procentowe będą ECB i BoC ! dlatego też obecne wzrosty EUR i CAD są wyraźnie uzasadnione. Byłoby bardzo ciekawie, gdyby stopy procentowe urosły w Eurolandzie szybciej niż w USA (na chwilę obecną pierwsza podwyżka znów jest wyceniana na lipiec 2010), w takim wypadku wybicie nad poziom 1,60 byłoby tylko kwestią czasu co sugeruje analiza techniczna prognozując zasięgi wybicia na EURUSD z dużej formacji W na pas 1,6430-1,6990.


Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

 

Zmiany po 13.10.09


brak

 

 


Portfel na 14.10.09


AUDCAD L 1,0 j @ 0,9421
AUDUSD L 2,4 j @ 0,8876
EURUSD L 1,8 j @ 1,4715
USDJPY S 1,0 j @ 89,57

 

 

 

 

MTD: +3,01 %
YTD: -21,76 %
TR : +26,57 %
YOY: +6,43 %
CAGR: +19,43 %


Dźwignia na 14.10: 2,55-1


 

Komentarze (0)
Po 12.10.2009
 Oceń wpis
   

Pesymizm w środowisku aż zieje. Dziś ponownie specjalnie bardzo uważnie przeczytałem wszystkich polskich analityków i komentatorów piszących o rynkach i dosłownie wszyscy wiali takim chłodem że aż mnie zmroziło. Gdzie człowiek nie zaglądnie to wszyscy widzą korektę – jedni większą, inni płytszą ale mocną, podwójne szczyty i inne formacje odwrócenia trendu… to tego grona dołączają drobni mniej znani uczestnicy rynków, więc i portale pełne są prognoz Armagedonu.

Każdy scenariusz jest oczywiście możliwy więc spadki indeksów i EURUSD także trzeba rozważyć, ale tak skrajny pesymizm każe śmiało założyć, że tym razem znów będzie inaczej niż zakładają analitycy.

Ważą się losy USD ponieważ jeśli indeksy pokonają opory to mając na uwadze rosnące ceny surowców można także założyć, że USD szybko będzie wyprzedawany zwłaszcza, że w momencie pisania tego komentarza FED Funds sugerują ponowne oddalenie prawdopodobieństwa pierwszej podwyżki, które jest teraz typowane na czerwiec 2010 roku.

Niedawno rozmawiałem z jednym z traderów z Chicago, który twierdzi, że tym razem rynek zwróci uwagę przede wszystkim na piątkowe dane TICS o przepływach kapitałów, ponieważ jeśli okaże się, że ponownie napływ środków finansujących ogromne potrzeby pożyczkowe rządu USA (średniomiesięczne około 90 mld USD przy napływie +15 mld Usd) będzie wyraźnie mniejszy od wymagań to USD może mieć problemy dopiero w piątek (co spycha rangę danych CPI na niższy poziom). Ryzyko posiadania długiego USD jest ogromne.

W nocy z środy na czwartek mamy także posiedzenie BoJ, które może zaważyć na losach korekty osłabiającej JPY jaka ma miejsce od kilku dni.


Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

 

Zmiany po 12.10.09


brak

 

 


Portfel na 13.10.09


AUDCAD L 1,0 j @ 0,9421
AUDUSD L 2,4 j @ 0,8876
EURUSD L 1,8 j @ 1,4715
USDJPY S 1,0 j @ 89,57

 

 

 

 

MTD: +0,86 %
YTD: -23,39 %
TR : +23,93 %
YOY: +0,80 %
CAGR: +17,46 %


Dźwignia na 13.10: 2,55-1

 

Komentarze (0)
Po 09.10.2009
 Oceń wpis
   

Zaczyna się ruch na amerykańskim rynku długu po tym jak Ben Bernanke zapowiedział, że podniesie stopy procentowe, gdy ożywienie będzie trwałe. Prawdopodobieństwo pierwszej podwyżki przesunęło się na maj, z tendencją do dalszego przesunięcia na kwiecień. Bardzo wyraźnie zareagował rynek długu, na którym wydać wyraźne wzrosty rentowności

Praktycznie na całej długości krzywej dochodowości z wyjątkiem bliskiego brzegu. Tendencje te widać na wszystkich krzywych krajów G-7 z wyjątkiem Japonii.

To właśnie rynek długu będzie moim zdaniem głównym rozgrywającym wydarzeń na rynkach w IV kwartale. Także w tym tygodniu rynek długu będzie pod wyraźnym obstrzałem ponieważ będzie dyskontował dane o inflacji CPI (praktycznie wszystkie kraje G-7 opublikują raporty o dynamice wzrostu cen). Deflacja powoli się kończy, a w ujęciu półrocznym mamy już do czynienia ze wzrostem cen o +1,2 %. We wrześniu należy spodziewać się jedynie lekkiego zmniejszenia deflacji w ujęciu rocznym, która w tym ujęciu eksploduje dopiero po danych listopadowych (w grudniu) co dopiero wtedy powinno wywołać silne uniesienie krzywej zwłaszcza na bliższym krańcu.

Teraz, gdy rynek dyskontuje zakończenie rządowego programu skupu długu można stwierdzić, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, że hossa na rynku długu już się zakończyła i każdy wzrost to świetny moment do zajmowania pozycji krótkich w cenach.

Pytanie jakie należy sobie zadać brzmi: co się stanie z pieniędzmi uwalnianymi z rynku obligacji, na którym zaczyna się bessa? Myślę, że odpowiedź jest tylko jedna – pieniądze te, szukając stopy zwrotu, trafią na rynek akcji.

Już teraz na rynek trafiają, dzięki programom TAF, TSFL uwalniane z rezerw bankowych potężne środki, co prowadzi do wzrostów indeksów giełdowych bez większych korekt co dziwi i zastawia wszystkich analityków i komentatorów, którzy nie zdają sobie sprawy z przyczyny tych wzrostów.

Gdy obserwuje wykres rentowności amerykańskich papierów i indeks S&P 500 widać wyraźnie, że silny okres wzrostów rentowności (wykres odwrócony – 20.03-05.06) przyniósł najbardziej dynamiczny wzrost indeksu S&P 500.

Zakładam więc teraz, że gdy rentowności znów będą rosły to indeksy giełdowe znów zaczną dynamicznie rosnąć, a dynamika będzie zbliżona do tej z II kwartału (przypominam, że IV kwartał ma być kwartałem o kulminacyjnej wielkości upłynnionych środków – gigantycznego wzrostu podaży pieniądza w USA).

Zupełnie inny punkt widzenia przedstawił ostatnio Wojtek Białek pisząc, że rozpoczyna się okres co najmniej 2-miesięcznych spadków indeksów giełdowych. Jego analiza jest bardzo poważnym ostrzeżeniem, że mój punkt widzenia może nie być poprawny. Jednak wiem jedno najbliższe tygodnie będą testem dla tezy o hossie płynnościowej. Jeśli moja teza jest słuszna to do końca roku czeka nas gigantyczna fala wzrostowa na giełdach o skali, która nie była widziana w historii oraz silna wyprzedaż USD z kulminacją w okolicach Świąt Bożego Narodzenia.


Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

 

Zmiany po 09.10.09


buy AUDCAD 1,0 j @ 0,9421
sell USDJPY 0,6 j @ 89,90

 

 


Portfel na 12.10.09


AUDCAD L 1,0 j @ 0,9421
AUDUSD L 2,4 j @ 0,8876
EURUSD L 1,8 j @ 1,4715
USDJPY S 1,0 j @ 89,57

 

 

 

 

MTD: -0,36 %
YTD: -24,33 %
TR : +22,42 %
YOY: -2,08 %
CAGR: +16,38 %


Dźwignia na 12.10: 2,55-1


 

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
O mnie
Andrzej Stefaniak
Kilka słów o sobie
Najnowsze komentarze
2017-09-25 13:32
ryhol2:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
Idiotyczna teza. Dopóki nad GPW nie będzie wisiała podaż akcji z OFE, tak długo pies z kulawą[...]
2017-07-27 10:44
piotr janiszewski1:
Dlaczego WIELKA HOSSA na GPW jest PEWNA?
W Dobie Centralnego Sterowania przez Banki Centralne , " zapożyczonego " z Systemu Nakazowo -[...]
2017-03-02 10:47
Optima_Zet1:
Topnieją rezerwy Chin i obstawianie złamania CNY
Jak teraz wygląda sytuacja na giełdzie w Chinach? Indeksy poszły do góry.